443-cropped-comfoair-q350-tr-comfowell320-comfopipe-plus160-basement-fit-print.jpg
428-cropped-przewody-wentylacyjne-pe-flex-1.png

Aby w pełni cieszyć się funkcjonalnością systemu, kluczowy jest poprawny dobór rekuperatora oraz zakup modelu najbardziej pasującego do naszych potrzeb.

Wybór rekuperatora – na co zwrócić uwagę?

 • Wymiennik ciepła
  Rynek rekuperacyjny oferuje trzy rodzaje wymienników: przeciwprądowe, obrotowe oraz krzyżowe - każdy o innym stopniu odzysku ciepła.  Wymienniki przeciwprądowe charakteryzują się najwyższą sprawnością, czyli ilość odzyskanego ciepła będzie największa. Sprawność ta sięga aż 95%, co czyni ten rekuperator modelem naprawdę godnym uwagi. Oczywiście rekuperatory z tym typem wymiennika to również wyższa cena centrali.
  UWAGA: Analizując wartości sprawności poszczególnych urządzeń, warto pamiętać, że producenci bardzo często podają wartość jedynie teoretyczną, czyli w warunkach idealnych (laboratoryjnych). W rzeczywistości rekuperator poddawany jest działaniu dodatkowych czynników, które mogą obniżyć stopień odzysku ciepła. O rzeczywisty stopień odzysku ciepła najlepiej zapytać sprzedawcę bądź odszukać w karcie katalogowej urządzenia - często wartość ta podawana jest na wykresie.
 • Koszty eksploatacyjne urządzenia
  Wybierając model rekuperatora, pamiętajmy o jego późniejszych kosztach eksploatacyjnych tj. zużyciu prądu, kosztu wymiany filtrów oraz częstotliwości niezbędnych serwisów. Filtry należy wymieniać co około 3 miesiące (zależne od stopnia zanieczyszczenia powietrza), dlatego warto zdecydować się na zakup takiego modelu centrali, do którego będą dostępne stosunkowo tanie filtry (kilkadziesiąt złotych za komplet).
  Sprawdzenie wcześniej takich informacji pozwoli nam uniknąć niemiłych niespodzianek podczas użytkowania systemu.
 • Wentylatory nawiewne i wyciągowe
  Wentylatory centrali wentylacyjnej zapewniając przepływ powietrza w systemie pracują praktycznie cały czas, dlatego warto wybrać wentylatory trwałe, energooszczędne oraz o niskiej emisji dźwięku. Inwestycja w wentylatory wyższej klasy uchroni nas przed późniejszym dyskomfortem związanym z pracą centrali.
  Pomijając kwestię komfortu, wentylatory oczywiście muszą posiadać odpowiednią wydajność, aby móc zasilić całą instalację z wystarczającą siłą.
 • Obudowa centrali
  Pozornie nieistotna kwestia, jednak w rzeczywistości wybór estetycznie wykonanej obudowy to możliwość umieszczenia centrali w widocznym miejscu (np. garderoba). Warto zwrócić również uwagę izolację akustyczną obudowy, która dodatkowo zniweluje dźwięki wydawane przez centralę.
 • Spręż wentylatora
  Jest to jeden z ważniejszych parametrów urządzenia wskazujący siłę, z jaką powietrze będzie krążyło po instalacji. Wielkość sprężu należy dobrać do istniejących oporów instalacji, czyli tak, aby wentylatory wprawiając powietrze w ruch zapewniły jego dopływ i odprowadzenie z każdego miejsca w budynku. Urządzenia o zbyt małym sprężu nie będą działać efektywnie, pozbawiając najdalszych części domu właściwej wentylacji.
  Poprawny i skrupulatny dobór rekuperatora do naszej instalacji to maksymalne wykorzystanie potencjału systemu rekuperacji. To również system o niskiej awaryjności, cichy oraz niedrogi w eksploatacji. Poświęćmy zatem odpowiednią ilość czasu na rekonesans dostępnych modeli, aby w cieszyć się w pełni naszym systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.