27.jpg

Wybierając rodzaj filtra, należy kierować się stopniem zanieczyszczenia powietrza w okolicy, w której mieszkamy oraz stopniem filtracji jaki chcemy uzyskać, czyli generalnie indywidualnymi preferencjami.
Filtry w centrali umieszczane są po stronie nawiewnej oraz wyciągowej. Pierwszy z filtrów montowany jest zaraz za wentylatorem nawiewnym i jego zadaniem jest usunięcie z powietrza zewnętrznego pyłków, alergenów oraz zanieczyszczeń (w tym smogu). Drugi z filtrów znajduje się przed wyrzutnią strumienia powietrza zużytego, usuwanego z pomieszczenia.

Rodzaje filtrów w zależności od stopnia filtracji

  • Wstępne: oznaczenie G1-G4*. Filtry o niskiej skuteczności, najczęściej występują jako fabryczne wyposażenie rekuperatora. Stosowane są również jako filtry ochronne urządzeń HVAC oraz przed filtrami o wyższej skuteczności. Usuną duże zanieczyszczenia (liście, owady) oraz grube pyły, lecz nie poradzą sobie ze smogiem. Idealnie sprawdzą się jako filtr dla powietrza usuwanego z pomieszczeń, czyli na wyciągu.
  • Średnio dokładne: oznaczenie M5-M6*; Ten rodzaj filtra poradzi sobie z usunięciem pyłków roślin, roztoczy, czyli alergenów.
  • Dokładne: oznaczenie F7-F9*. Filtry wysokoskuteczne, zatrzymają roztocza, drobne pyły, spaliny cząsteczki smogu oraz w pewnym stopniu wirusy.


* Wraz ze wzrostem numeracji oznaczenia wzrasta stopień filtracji danego filtra; filtr G1 jest najsłabszy.


Sami decydujemy, w jakim stopniu potrzebujemy filtrować i oczyszczać powietrze w naszym domu – alergicy oraz rodzice małych dzieci z pewnością wybiorą filtry o wysokiej skuteczności. Także większość producentów zaleca stosowanie filtrów F7-F9 dla uzyskania efektu naprawdę świeżego powietrza wewnątrz domu.

O czym należy pamiętać w kwestii filtrów?

  • Filtry wymieniamy na nowe, gdy się zabrudzą; możemy posiłkować się wskazówkami producenta co do częstotliwości wymiany, jednak przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stopień zanieczyszczenia terenu, na którym mieszkamy (tereny zurbanizowane = częstsza wymiana filtrów).
  • Filtrów nie pierzemy, nie wytrzepujemy ani nie przecieramy.
  • Zanieczyszczony filtr to mniejsza sprawność rekuperacji oraz dostarczanie do pomieszczeń nieoczyszczonego powietrza; zanieczyszczony filtr to również ryzyko uszkodzenia wymiennika ciepła oraz wentylatorów.
  • Im wyższa klasa filtracji tym filtr szybciej ulega zabrudzeniu.